2024-04-27 02:43

Simona Halep, ELIMINATĂ și UMILITĂ de o puștoaică la Roland Garros

|  13:28

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, a fost învinsă fără drept de apel, duminică, scor 1-6, 2-6, de o jucătoare puțin cunoscută, poloneza Iga Swiatek, locul 54 WTA, în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros.

Meciul nu a avut istoric, Simona neavând deloc replica la jocul agresiv și exact al adversarei. E cât se poate de elocvent că sportiva noastră nu a avut nicio minge de break în această întâlnire.

Iga Swiatek va evolua în sferturi cu olandeza Kiki Bertens, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 5, sau cu italianca Martina Trevisan, locul 159 WTA, venită din calificări.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 283.500 de euro şi cu 430 puncte WTA. Halep rămâne cu un premiu de 189.000 de euro şi cu 240 de puncte WTA după această ediţie a turneului de la Roland Garros.

Halep a câştigat ediţia 2018 a French Open, a mai fost finalistă în 2014 şi 2017 şi anul trecut a fost eliminată de americanca Amanda Anisimova, în sferturi, scor 2-4, 4-6.

Swiatek a oprit la 17 numărul de victorii consecutive ale Simonei Halep, în acest an.

În ciuda acestui eşec, Simona Halep nu este în pericol să-şi piardă locul 2 WTA.