2024-04-29 21:15

Gabriela Ruse, cea mai importantă VICTORIE din carieră! Duel cu Simona Halep la Dubai

|  14:30

Gabriela Ruse (24 de ani, 59 WTA) a obținut cea mai importantă victorie a carierei, eliminând-o în primul tur de la Dubai pe Paula Badosa (24 de ani), ocupanta locului 5 în clasamentul WTA și campioana en-titre de la Indian Wells, scor 6-3, 5-7, 6-4, după două ore și 28 de minute.

Ruse a câştigat primul set, scor 6-3, dar a cedat în al doilea, scor 5-7. În setul decisiv, Ruse a fost condusă cu 4-1, dar a revenit, a egalat şi s-a impus în cele din urmă cu 6-4.

Gabriela Ruse a încheiat cu un as şi 8 duble greşeli, în timp ce Badosa a reuşit 8 aşi şi a comis 5 duble greşeli. Dacă procentajele la primul serviciu au fost sensibil egale, Ruse a fost mai bună la punctele cu serviciul al doilea, a fost superioară la mingile de break salvate (6/10 faţă de 5/10), încheind şi cu mai multe puncte la total, 101-95.

Ruse şi-a asigurat un cec de 9.000 de dolari şi 80 de puncte WTA.

În turul doi, Ruse va evolua cu Simona Halep, locul 23 WTA.

Ruse şi Halep s-au mai întâlnit de două ori până acum, de fiecare dată impunându-se fostul lider WTA. Anul trecut la Transylvania Open, în primul tur, cu 6-1, 6-2, şi anul acesta la Melbourne Summer Set 1, în optimi, cu 6-2, 6-1.

Succesul îi va aduce Gabrielei și un salt în ierarhia mondială, în WTA Live sportiva noastră aflându-se acum pe 56. Cu 1056 de puncte, Ruse a înregistrat un salt de trei locuri față de poziția ocupată la ultimul clasament dat publicității. În acest moment, Gabriela este vecină de clasament cu Irina Begu (55 WTA).