2024-05-04 13:03

Ce șansă a ratat Ana Bogdan!

|  15:47

Ana Bogdan, locul 93 WTA, a fost învinsă, joi, scor 6-3, 3-6, 2-6, de americanca Sofia Kenin, locul 6 şi cap de serie numărul 4, în turul al doilea al French Open.

Pe arena Philippe Chatrier, Ana a câștigat de o manieră impresionantă primul set în fața câştigătoarei de la Australian Open, 6-3. La fel de bine a jucat și până la 3-3 în setul secund. De atunci, Ana nu a mai existat practic, sportiva americană câştigând nouă din următoarele 11 ghemuri şi închizând meciul după o oră şi 51 de minute.

Kenin va evolua în turul al treilea cu învingătoarea dintre Irina Bara, locul 142 WTA, şi belgianca Alison Van Uytvanck, locul 65 WTA.

Pentru evoluţia ei la simplu, la Roland Garros, Bogdan va primi un premiu de 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA.