2024-04-26 13:46

Tricolorii s-au TREZIT, dar prea târziu! România a umilit Bosnia-Herțegovina

|  23:36

Naționala României a învins naționala Bosniei-Herțegovina cu scorul de 4-1, într-un meci din grupele Conference League, grupă în care suntem pe ultimul loc.

România a deschis scorul în minutul 38 prin Dennis Man care reușește să înscrie în poarta lui Vasilj cu un șut cu stângul din interiorul careului, însă centralul partidei anulează reușita. După analiza VAR, golul este validat. Bancu a dat pasa decisivă.

În repriza a doua, în minutul 74, Bancu îi oferă o pasă magistrală lui Pușcaș care profită de ocazie și înscrie în poarta bosniacilor.

Bosnia revine în joc în minutul 77 când Dzeko reușește să reducă din diferența de scor. Dedic centrează, iar Dzeko înscrie cu capul.

Doar două minute mai târziu, după o combinație frumoasă cu Bancu, Rațiu reface diferența de scor cu un șut din careu.

Golul de 4-1 a venit în minutul 86, când Pușcaș marchează cu un șut de la marginea careului.

Retrogradarea în liga a 3-a din Liga Națiunilor aduce imposibilitatea ajungerii la barajul pentru EURO 2024 pe această cale şi picăm în urna a 4-a pentru tragerea la sorţi pentru campania europeană.