2024-04-29 23:48

Rafael Nadal, campion pentru a 13-a oară la Roland Garros. L-a învins fără drept de apel pe Novak Djokovic

|  18:58

Rafael Nadal este campion pentru a 13-a oară la Roland Garros, învingându-l în finală pe Novak Djokovic, scor 6-0, 6-2, 7-5.

Rafa Nadal și-a confirmat încă o dată statutul de „rege al zgurei”. În fața liderului ATP, spaniolul a avut o prestație extraordinară, fiind în control total în primele 2 seturi. 13 finale la Roland Garros, 13 victorii pentru Rafa, care a început ca din tun finala de la Paris. 6-0 după 46 de minute, iar apoi un set în care Novak a demonstrat că poate riposta, reușind să câștige două gameuri.

Al treilea act a fost cel în care orgoliul și abilitățile lui Novak au ieșit la iveală, sârbul reușind să îi pună mari probleme ibericului. A reușit primul și singurul său break din meci și a fost la un game de a câștiga setul, însă Rafa a rămas de neclintit. Nadal a apelat la toate loviturile din arsenalul său variat și s-a impus, 7-5, ultimul punct al meciului fiind adjudecat printr-un as!