2024-04-26 21:55

Emma Răducanu - Leylah Fernandez, finala surprinzătoare de la US Open

|  11:21

Emma Răducanu și Leylah Fernandez sunt finalistele de la US Open 2021. Prea puțin cunoscute înainte de competiția de la Flushing Meadows, cele două adolescente, una de 18 ani, cealaltă având 19 ani abia împliniți, au fost marile surprize ale turneului și au ajuns pentru prima dată în viața lor într-o finală de Grand Slam. Performanța celor două este cu atât mai mare cu cât ele au trecut de nume importante ale tenisului mondial.

Ultima oară când s-a mai întâmplat ca la Flushing Meadows să fie o finală a adolecentelor era în 1999, iar protagoniste erau Serena Williams și Marina Hingins.

Aflată pe locul 150 WTA, britanica Emma Răducanu, cu origini românești, a reușit calificarea în finala US Open 2021 după o victorie obținută facil în fața grecoaicei Maria Sakkari (nr. 18 WTA), în două seturi, 6-1, 6-4, la capătul unui meci de numai o oră și 25 de minute.

Canadianca Leylah Fernandez, locul 73 WTA, a avut o sarcină mai dificilă. Ea s-a calificat în finala US Open 2021 învingând-o pe Aryna Sabalenka din Belarus, cap de serie numărul 2 și nr. 2 mondial, la capătul unui meci de două ore și 20 de minute, încheiat după set decisiv, cu scorul de 7-6 (3), 4-6, 6-4.

„Necruțătoarea” Leylah Fernandez

La US Open a devenit o adevărată „devoratoare” de jucătoare din Top 5 WTA, obținând victorii împotriva a trei dintre ele:

Ana Konjuh (nr. 88 WTA): 7-6, 6-2

Kaia Kanepi (nr. 70 WTA): 7-5, 7-5

Naomi Osaka (nr. 3 WTA): 5-7, 7-6, 6-4

Angelique Kerber (nr. 17 WTA): 4-6, 7-6, 6-2

Elina Svitolina (nr. 5 WTA): 6-3, 3-6, 7-6

Aryna Sabalenka (nr. 2 WTA): 7-6, 4-6, 6-4.

Emma Răducanu scrie istorie

Iar Emma Răducanu, la 18 ani, scrie istorie.  Este prima jucătoare venită din calificări care ajunge în finala turneului american de Mare Șlem. În plus, remarcabil este că victoriile obținute de Răducanu la US Open au fost aparent simple. Nu a cedat niciun set, în niciuna dintre cele trei victorii obținute în calificări și nici în cele șase victorii de pe tabloul principal.