2024-05-04 00:41

David Popovici e de NEOPRIT! Aur și record național la proba de 50 de metri fluture, la Campionatele Naționale de Înot de la Otopeni

|  19:45

După ce miercuri a luat medalii de aur la probele de 50 de metri liber și 100 de metri spate, David Popovici a câștigat o nouă probă în cadrul Campionatelor Naționale de Înot de la Otopeni.

David Popovici a terminat primul în proba de 50 de metri fluture și a reușit să bată recordul național. Sportivul în vârstă de 18 ani a terminat proba în 23.74 de secunde.

Podiumul a fost completat de Denis Laurean Popescu (23.95 de secunde ) și Andrei Mircea Anghel (24.40 de secunde).

La partea de serii, David Popovici a doborât recordul național (23.96 de secunde) care era deținut de Daniel Martin (24.09 de secunde), stabilit în 2019, la un concurs de la Barcelona.