2024-04-26 23:45

România, un nou EȘEC marcă înregistrată

|  11:26

După ce naționala de fotbal U-19 a României a pierdut în minutul 90+5 calificarea la barajul pentru Cupa Mondială, acum a venit rândul naţionalei de handbal feminin U-20 a României să rateze calificarea la CM după o înfrângere clară în fața Cehiei, scor 25-32, în ultimul său meci din Grupa E. Tricolorele câștigaseră primele două partide, cu Angolei și Lituania.

După 26-23 cu Angola şi 29-20 cu Lituania, România era ca şi calificată în grupele principale, însă a pierdut categoric în faţa Cehiei şi diferenţa s-a făcut la golaveraj într-o grupă în care primele trei clasate au acumulat câte patru puncte. Să amintim și faptul că la pauza meciului cu Cehia scorul a fost egal, 14-14, dar tricolorele au cedat lamentabil la o diferenţă de şapte goluri repriza secundă.

Pentru echipa antrenată de Horaţiu Paşca au marcat Bianca Andreea Ţîrle 5 goluri, Alexandra Gabriela Dumitraşcu 4, Alicia Maria Gogîrlă 4, Ioana Rebeca Necula 4, Andreea Alexandra Coman 2, Angela Ştefania Stoica 2, Mihaela Andreea Mihai 2, Maria Diana Lixăndroiu 1, Sarah Aida Darie 1.

România va evolua în turneul pentru locurile 17-32, Cupa Preşedintelui, fiind în grupa a treia, alături de Mexic, Chile şi Lituania, conform Agerpres.​