2024-04-26 17:46

Medalii de AUR și bronz pentru gimnastele noastre la Europenele de la Munchen

|  15:01

Gimnasta junioară Sabrina Maneca Voinea a cucerit, duminică, medalia de aur în finala la sărituri, la Campionatul European de la Munchen. De asemenea, Amalia Puflea a obținut bronzul european la bârnă.

Federația Română de Gimnastică a anunțat performanțele obținute de sportivele care reprezintă delegația țării noastre.

”Auuur pentru România, aur pentru Sabrina Maneca Voinea la Olympiahalle din Munchen! Sabrina a câștigat finala junioarelor la sărituri, cu o medie de 13.250 ( 12.900/13.600). Argint pentru Ming Van Eijken (Franța), bronz pentru July Marano (Italia)!”, a anunțat Federația Română de Gimnastică, pe Facebook.

De asemenea, Amalia Puflea a cucerit bronzul european la bârnă.

”Bronz european la bârnă pentru Amalia Puflea,12.400. Cu 11.866, Amalia Ghigoarță a ocupat locul 6. Aur pentru Anna Lashchevska (Ucraina, 13.200), argint pentru Arianna Grillo (Italia, 12.666 )”, au mai precizat reprezentanții FRG.

În finalele pe aparate la junioare vor mai concura Amalia Ghigoarţă (paralele şi bârnă), Amalia Puflea (bârnă şi sol), Sabrina Voinea (sol), iar la senioare, Ana Bărbosu va fi prezentă la bârnă şi sol.

Sâmbătă, echipa feminină de junioare, formată din Amalia Ghigoarță, Sabrina Maneca Voinea, Amalia Puflea, Miruna Botez și Crina Tudor, a cucerit pentru medalia de argint la Campionatele Europene de Gimnastică de la Munchen.

De asemenea, Amalia Ghigoarță a obținut argintul la proba individuală.

La Campionatul European de la Munchen s-au înscris 147 de gimnaste la senioare şi 112 la junioare, din 37 de ţări.

Aparut in Puterea24 / Ultima modificare in data de: 2022-08-14

In legatura cu acest articol...

UPDATE.Cinci medalii de AUR și trei de BRONZ pentru România la Campionatele Europene de Canotaj

Simona Halep și-a aflat adversara din finala turneului WTA 1.000 de la Toronto

VIDEO RECORD MONDIAL pentru David Popovici! Sportivul a obținut medalia de AUR la 100 m liber