2024-05-03 10:58

AUR pentru România la Campionatele Europene de gimnastică pentru juniori

|  12:30

Gabriel Burtănete a cucerit, duminică, medalia de aur în proba de sărituri din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică pentru juniori de la Mersin.

Românul a terminat finala cu o medie de 14.283, fiind urmat de ucraineanul Ilia Kovtun, campionul de la individual compus, cu 14.083, şi de turcul Bora Tarhan, cu 14.016. Pe locul 4 s-a clasat fratele lui Gabriel, Robert, cu 13.899.

Gabriel Burtănete a fost aproape de podium la inele, terminând al patrulea, cu 12,966, la mică diferenţă de medaliatul cu bronz, Bora Tarhan, 13,000. Gabriel avusese în calificări a treia notă la acest aparat.

La paralele, Robert Burtănete a ocupat ultimul loc în finală (8), cu 11,833. În calificări, Robert fusese al cincilea.

Sportivul de 18 ani mai are în palmares un titlu mondial la juniori, obţinut anul trecut, la Gyor, tot în proba de sărituri.