Seară de foc în Conference League. Sepsi rămâne acasă, Universitatea Craiova, FCSB și CFR Cluj merg în play-off

|  22:42

Trei echipe românești merg în play-off-ul Conference League, în timp ce Sepsi Sf. Gheorghe rămâne acasă după ce a fost învinsă pentru a doua oară de Djurgardens.

Oltenii, cadou pentru debutul lui Mirel Rădoi

Formaţia Universitatea Craiova s-a calificat, joi seară, în play-off-ul Conference League, trecând în turul trei preliminar de echipa ucraineană Zoria Luhansk. Craiovenii au câştigat returul cu scorul de 3-0, după ce în tur pierduseră cu 0-1. A fost primul meci cu Mirel Rădoi pe banca oltenilor.

La Craiova, joi, golurile au fost marcate de Raul Silva ‘5, Baiaram ’53 şi Creţu ’57.

În faza următoare, craiovenii vor întâlni echipa Hapoel Beer-Sheva FC (Israel).

Clujenii au trecut de Şahtior Soligorsk

Formaţia CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Conference League, după ce a trecut, scor 1-0, de echiipa belarusă Şahtior Soligorsk.

Golull a fost marccat de Jetfe, în minutul 37.

În tur, scorul a fost 0-0.

În play-off, CFR va evolua cu NK Maribor (Slovenia).

Și FCSB merge mai departe

Echipa FCSB a învins joi, scor 1-0, formaţia Dunajska Streda, într-un meci din manşa a doua a turului al treilea preliminar din Conference League. FCSB s-a calificat pentru play-off-ul Conference League.

Sepsi Sf. Gheorghe pierde din nou

Echipa suedeză Djurgardens a întrecut joi pe Sepsi Sf. Gheorghe, scor 3-1, în manşa secundă a turului al treilea preliminar din Conference League. Sepsi părăseşte competiţia cu dublă înfrângere în faţa suedezilor şi cu 2-6 scor cumulat.

Cosmin Matei a deschis scorul în minutul 8, pentru Sepsi. În minutul 12, Finndell a egalat situaţia pe tabela de marcaj, iar în minutul 23 Asoro a marcat al doilea gol al echipei suedeze. În minutul 71, Mitrea a gafat şi Asoro a înscris stabilind scorul final.