2024-04-27 04:13

CFR Cluj merge în turul 2 preliminar UCL după un meci cu emoții cu Borac Banja Luka

|  23:49

CFR a obținut calificarea grație unui gol pe care l-a marcat Chipciu aproape de terminarea celor 2 reprize de prelungiri, altfel ar fi urmat lovituri de departajare.

Deși prima repriza părea că nu aduce nimic spectaculos, CFR fiind favorită, surprizele au venit în a doua repriză. Bosniacii au deschis scorul prin Stronjan Vranjes care a fructificat o centrare perfectă a lui Vurusovici și l-a învins pe Arlauskis cu o lovitură de cap bine plasată.

În minutul 64, Moraitis face 2-0 după o recentrare a aceluiași Vurusovici  la o minge venită din flancul dreptbosniac. Acesta a trimis mingea în poarta goală.

La finalul timpului regulamentar, Borac Banja Luka - CFR Cluj 2-0. Urmează două reprize de prelungiri, pentru că, din acest sezon, a fost anulată regula golului în deplasare. În tur, ardelenii au câștigat cu 3-1.

În ultimele minute de prelungiri, Chipiciu înscrie după un șut fabulos cu stângul în vinclul porții lui Cetkovic și duce CFR Cluj în turul 2 al preliminariilor Uefa Champions League.

Campioana României va juca în turul al doilea din Champions League cu Lincoln Red Imps, din Gibraltar.