2024-04-19 22:19

Sorana Cîrstea PĂRĂSEȘTE Roland Garros, Irina Begu merge în sferturi

|  14:06

Sorana Cirstea a fost eliminata in optimi la Roland Garros de slovena Tamara Zidansek, loc 83 WTA. În schimb, perechea Irina Begu/Nadia Podoroska (Romania/Argentina) s-a calificat, duminica, in sferturile de finala ale probei de dublu din cadrul turneului de la Roland Garros

Soarana a fost invinsa in doua seturi, 6-7, 1-6 si paraseste turneul francez.

Primul set a fost foarte echilibrat, Sorana avand minge de set, insa a ratat-o si s-a mers in tie - break, acolo unde Zidansek a castigat cu 7-5.

Sorana a cazut psihic in setul secund si a fost doar o simpla formalitate pentru Zidansek sa castige meciul. Slovena a defilat in setul doi, 6-1 si merge in sferturile de finala.

În schimb, Begu si colega sa au invins in turul trei echipa franceza Clara Burel/Chloe Paquet, scor 6-3, 6-1, intr-o ora si 14 minute.

In runda urmatoare, cele doua sportive vor intalni perechea care se va impune in meciul Sharon Fickman/Giuliana Olmos (Canada/Mexic), cap de serie numarul 9 - Petra Martic/Shelby Rogers (Croatia/SUA)

Calificarea in sferturi este recompensata cu un premiu total de 49.853 de euro si cu cate 430 de puncte WTA.