2024-04-19 09:04

Sorana Cîrstea, eliminată DRAMATIC de la US OPEN

|  22:28

Sorana Cîrstea, locul 77 WTA, a fost eliminată de o manieră dramatică, sâmbătă, în turul trei al turneului de Grand Slam US Open, după ce a ratat trei mingi de meci.

Cîrstea a fost învinsă de sportiva cehă Karolina Muchova, numărul 26 mondial şi cap de serie 20, scor 6-3, 2-6, 7-6 (7), în două ore şi 16 minute.

După ce fiecare jucătoare şi-a adjudecat un set, cehoaica pe primul cu 6-3 (a câştigat ultimele patru ghemuri), iar Cîrstea pe al doilea cu 6-2 (a avut 4-0 şi 5-1), românca a rupt echilibrul în decisiv şi s-a desprins la 4-2. Cîrstea a condus apoi cu 5-3 şi a servit pentru meci la 5-4, dar nu a reuşit să închidă conturile. Setul a ajuns în tiebreak, unde Cîrstea a avut 4-0, însă Muchova (24 ani, 26 WTA) a luat trei puncte la rând, românca a ratat trei mingi de meci la 6-3, cehoaica reuşind să întoarcă scorul şi să câştige cu 9-7, scrie Agerpres.

Sorana Cîrstea va primi un cec de 163.000 de dolari şi 130 de puncte WTA.