2024-04-25 15:18

Simona Halep merge în SFERTURILE de finală ale turneului Transylvania Open

|  20:30

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale turneului Transylvania Open (WTA 250), care are loc în BT Arena din Cluj-Napoca şi e dotat cu premii totale de 235.238 de dolari, după ce a învins-o, joi, pe rusoaica Varvara Graceva, cu 6-4, 6-2.

Halep (30 ani, 18 WTA), principala favorită, a obţinut victoria după o oră şi 14 minute de joc, în ciuda faptului că a acuzat dureri la spate în finalul primului set şi a avut nevoie de intervenţia medicului în pauza dintre seturi.

Începutul de meci a fost echilibrat, dar Halep a reuşit un break la 2-2 şi s-a desprins la 4-2, continuând cu acest avantaj până în finalul setului (6-4).

Halep a controlat jocul şi în setul secund, reuşind un prim break la 1-1, iar al doilea a venit la 4-2, astfel că a încheiat conturile cu 6-2.

Fostul lider mondial a avut un procentaj excelent la punctele făcute cu primul serviciu (81%), încheind cu 2 aşi şi 2 duble greşeli. Graceva (21 ani, 81 WTA), care a început cu lovituri în forţă, dar precizia acestora a scăzut în timp, a totalizat 3 aşi şi 3 duble greşeli.

Halep, care a obţinut trei din ultimele sale patru victorii contra rusoaicelor, şi-a asigurat un cec de 5.800 de dolari şi 60 de puncte WTA. În sferturile de finală, Halep o va înfrunta pe Jaqueline Cristian (23 ani, 105 WTA).

Tot joi, Irina Bara şi Ekaterina Gorgodze (Georgia) s-au calificat în semifinale la dublu, după 7-5, 6-3 cu rusoaicele Alena Fomina/Ekaterina Iaşina.