2024-04-20 15:33

Simona Halep merge în SFERTURI la Wimbledon după ce a învins numărul 4 mondial

|  20:50

Simona Halep, locul 18 mondial şi a 16-a favorită la titlu, a obţinut o victorie fără drept de apel în faţa numărului 4 mondial, spaniola Paula Badosa.

Simona s-a impus în primul set, scor 6-1, după doar 26 de minute. Românca a câştigat şi setul doi cu 6-2, iar meciul s-a încheiat după 59 de minute.

Simona Halep şi-a asigurat un cec de 310.000 de lire sterline, iar în sferturi o va înfrunta pe americanca Amanda Anisimova (20 ani, 25 WTA), care a dispus de franţuzoaica Harmony Tan cu 6-2, 6-3.

Campioană la Londra în 2019, Simona Halep, care în 2021 nu a participat la Wimbledon, fiind accidentată (ediţia din 2020 a fost anulată), a ajuns astfel la 11 victorii consecutive la Grand Slam-ul pe iarbă.