2024-04-20 07:31

Simona Halep a bătut liderul mondial în primul meci din 2021

|  14:11

Simona Halep, locul 2 WTA, a învins-o, vineri, scor 3-6, 6-1, 10-8, pe australianca Ashleigh Barty, liderul mondial, la turneul demonstrativ de la Adelaide, primul meci al sportivei noastre în acest an, disputat în fața publicului, cu respectarea regulii de distanţare fizică.

Halep a început mai greu şi a pierdut primul set cu 3-6. Românca și-a revenit în actul secund, pe care şi l-a adjudecat cu un sec 6-1, şi pe fondul unei scăderi în jocul adversarei. Super tiebreak-ul a fost destul de echilibrat, dar Halep a fost cea care a avut iniţiativa şi a condus cu 2-0, 4-2, 7-5 şi 8-7, câştigând ultimele două puncte ale confruntării (10-8).

După acest turneu, sportivele vor pleca la Melbourne, unde vor participa la turneele dinaintea Australian Open. La turneul Gippsland Trophy, care va începe la 31 ianuarie, Halep, favorită principală, va juca direct în turul doi, cu câştigătoarea confruntării Whitney Osuigwe (SUA) – Anastasia Potapova (Rusia).

Tot din 31 ianuarie, va începe la Melbourne Yarra Valley Classic, turneu la care Ashleigh Barty, cap de serie 1, va juca direct în turul doi cu câştigătoarea dintre Ana Bogdan şi sportiva rusă Kamilla Rahimova.