2024-04-19 19:35

Halep, prima victorie după trei luni. Simona e în turul doi de la Cincinnati

|  22:21

Simona Halep, locul 14 mondial şi cap de serie 12, s-a calificat în turul doi la turneul de categorie WTA 1000 de la Cincinnati, după ce a trecut de sportiva poloneză Magda Linette, locul 43 mondial, scor 6-4, 3-6, 6-1.

Halep s-a impus în primul set după 40 de minute de joc. În setul doi, la scorul de 4-1 pentru sportiva poloneză, Halep a cerut time-out medical, acuzând dureri la coapsa dreaptă. Ea a evoluat apoi cu un bandaj.

Imediat după time-out-ul medical, la scorul de 4-2, meciul a fost întrerupt aproape o oră din cauza ploii.

La reluare, Linette s-a impus, scor 6-3, după aproape 46 de minute. În setul decisiv, Halep nu i-a lăsat nicio şansă lui Linette şi s-a impus, scor 6-1, după 43 de minute. În total, meciul a durat două ore şi nouă minute, iar Halep a servit 11 aşi.

În turul doi, Halep va evolua cu învingătoarea din meciul dintre americanca Jessica Pegula, locul 30 mondial, şi sportiva italiană Camila Giorgi, locul 71 WTA.

Pentru Halep a fost prima victorie după trei luni şi jumătate. La12 mai, la turneul de la Roma, jucătoarea din Constanţa s-a accidentat la glezna stângă. Ea a revenit săptămână trecută la Montreal, dar a fost învinsă în meciul din turul doi, unde a fost acceptată direct, de americanca Danielle Collins..