2024-04-18 04:37

Cine este adversara Simonei Halep în turul al doilea la Australian Open

|  12:29

Se cunoaște adversara Simonei Halep în turul al doilea la Australian Open. Este vorba despre jucătoarea braziliană Beatriz Haddad Maia, locul 83 WTA, care a acces în această fază a competiției după ce a învins-o, marţi, în primul tur, scor 3-6, 6-2, 6-3, pe Katie Volynets din SUA, locul 176 WTA, venită din calificări, după un meci care a durat două ore şi zece minute.

Halep, 30 de ani, şi Hadad Maia, 25 de ani, s-au mai întâlnit doar o singură dată, în urma cu patru ani, în turul al doilea al turneului de la Wimbledon, atunci când sportive noastră s-a impus cu scorul de 7-5, 6-3.

Sportiva braziliană nu a trecut niciodată de turul al doilea la un Grand Slam, iar cea mai bună clasare a ei a fost locul 58 mondial, în 2018.

Simona Halep s-a calificat, marţi, în turul al doilea al Australian Open, după ce a trecut, cu scorul de 6-4, 6-3, de poloneza Magdalena Frech, locul 102 WTA.