2024-04-19 21:15

VICTORIE pentru Simona Halep la Roland Garros

|  16:38

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat, duminică, în turul doi la Roland Garros, după ce a trecut de jucătoarea spaniolă Sara Sorribes Tormo, locul 70 WTA, scor 6-4, 6-0, după o oră şi 22 de minute.

În setul 1, Halep s-a impus după 48 de minute.

Meciul a început cu serviciul spaniolei. În primul set s-au înregistrat două serii consecutive de break-rebreak: break Sorribes Torno pentru 1-3, rebreak Halep 2-3; break Tormo 2-4, rebreak Halep 3-4. Românca a reuşit al treilea break pentru 5-4, iar apoi a câştigat setul pe serviciul său.

În setul doi, Halep nu i-s mai dat nicio şansă adversarei şi s-a impus cu 6-0, după 34 de minute de joc.

Simona Halep a reuşit calificarea în turul doi la Roland Garros chiar în ziua în care împlineşte 29 de ani.

În turul doi, Halep va evolua cu învingătoarea meciului dintre Irina Begu, locul 72 WTA, şi elveţianca Jil Teichmann, locul 54 WTA.