2024-04-20 05:29

VIDEO David Popovici este dublu CAMPION mondial! A câștigat și proba de 100 metri liber

|  19:27

David Popovici este din nou campion mondial! Puștiul minune de 17 ani a câștigat și proba de 100 metri liber la Campionatul Mondial de natație de la Budapesta.

Cu o luptă strânsă până în ultimele secunde, David a reușit să obțină un timp de 47.58 m.

Popovici a obţinut la CM şi aurul la 200 m liber.

Niciun român nu a reușit să câștige două medalii de aur la un Campionat Mondial în înotul masculin. El intră astfel în istoria natației mondiale, fiind al doilea înotător din toate timpurile care câștigă aurul la 100 și 200 metri liber la același campionat mondial.

Întrebat la finalul cursei dacă este vreo diferență între cele două medalii, Popovici a răspuns: "Cred că sunt mai mândru de medalia de la 200 de metri. Acesta este doar începutul, avem un drum foarte lung în fața noastră".

"Vă iubesc pe toți și mulțumesc că v-ați uitat!", le-a transmis celor care l-au susținut din tribune și de acasă.

Aparut in Puterea24 / Ultima modificare in data de: 2022-06-22

In legatura cu acest articol...

Mesajele președintelui Iohannis și ale premierului Ciucă după victoria istorică a lui David Popovici