2024-04-24 19:48

Surpriză uriașă: FCSB a fost învinsă de Clinceni și riscă să piardă locul 1 în campionat

|  23:50

Academica Clinceni a produs surpriza rundei #22 din Liga 1 și a învins-o pe FCSB, scor 1-0, pe Arena Națională!

Unicul gol al partidei a fost înscris de fundaşul austriac Mladen Jutric (60), cu capul, din 6 metri, din cornerul executat de Andrei Cordea. De remarcat că Jutric intrase pe teren doar un minut mai devreme.

Fundaşul Denis Haruţ a debutat ca titular la FCSB după transferul de la FC Botoşani, însă a fost schimbat la pauză. Tot atunci a fost schimbat și Coman.

La Academica au jucat patru din cei cinci foşti jucători ai roş-albaştrilor pe care îi au în lot ilfovenii: Paul Pîrvulescu, Florin Gardoş, Raul Rusescu şi Adrian Popa, lipsind doar Cristian Tănase.

FCSB venea după opt meciuri consecutive fără înfrângere, cinci victorii şi trei egaluri.

Echipa lui Toni Petrea păstrează un singur punct în fața celor de la CFR CLuj, care au un meci mai puțin disputat. Luni seara, echipa din Gruia îi va întâlni pe cei de la FC Botoșani și, în cazul în care se va impune, va reveni pe prima poziție în campionat.