2024-04-24 03:06

Șumudică a urcat provizoriu pe primul loc în Turcia

|  18:02

Gaziantep, echipă antrenată de Marius Şumudică, a învins, marţi, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia Ankaragucu, în etapa a 17-a a campionatului turc de fotbal. În urma acestui rezultat, formația antrenorului român a urcat proviziroi pe primul loc în clasament.

Au marcat Alexandru Maxim, în minutul 70 şi Sahin, în minutul 90+6. Aceasta a fost a opta reuşită a mijlocaşului român în actualul sezon. Maxim a fost titular şi a fost schimbat în minutul 87, cu Andre. Fundaşul Alin Toşca a jucat tot meciul şi a primit un cartonaş galben, în minutul 83.

În urma acestui rezultat, Gaziantep (16 meciuri) a urcat de pe locul 5 pe locul 1 în clasament, cu 31 de puncte (golaveraj +13), la egalitate cu Beşiktaş (15), de pe locul 2 (golaveraj +12).

Alanyaspor (16) şi Glatasaray (15) au câte 30 de puncte şi ocupă locurile 3-4, iar Fenerbahce (15) este pe locul 5, cu 29 de puncte.