2024-04-23 22:11

Simona, în pas de defilare spre titlul la Australian Open!

|  09:38

Simona Halep, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14, s-a calificat, după un joc extrem de solid, pentru a şaptea oară în optimile de finală ale Australian Open, după ce a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 6-2, 6-1, pe Danka Kovinic din Muntenegru, locul 98 WTA. Românca a fost finalistă în 2018 la Melbourne Park, fiind întrecută în ultimul act de Caroline Wozniacki, scor 7-6 (2), 3-6, 6-4. La ediţia din 2021, românca a fost eliminată în sferturi de Serena Williams, cu 6-3, 6-3.

Simona Halep a făcut un nou meci solid la Melbourne Park, confirmând forma bună în care se află. Este este neînvinsă în 2022, ea câştigând până acum opt meciuri consecutive. De asemenea, jucătoarea română nu a cedat vreun set la primul grand slam al anului.

În faza următoare, Simona Halep va evolua cu Alize Cornet din Franţa, locul 61 WTA, care a întrecut-o, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-2, pe Tamara Zidansek din Slovenia, locul 29 WTA şi cap de serie numărul 29. Cornet a revenit de la 1-4 cu două break-uri, în setul al doilea.

Halep şi Cornet s-au mai întâlnit de patru ori până acum şi jucătoarea farnceză conduce cu 3-1. Însă ultima lor partidă a avut loc în 2015, când Cornet s-a impus cu 7-6 (6), 6-3, în turul I al turneului de la Madrid.

Calificarea în optimi este recompensată cu un premiu de 328.000 de dolari australieni (207.000 de euro) şi cu 240 de puncte. WTA.