2024-04-24 03:23

Robert Glință a doborât un nou RECORD național la Campionatele Europene de Înot în bazin scurt

|  21:56

Robert Glință, în vârstă de 24 de ani, a câștigat medalia de bronz la proba de 50m spate, miercurea aceasta, la Campionatele Europene de Înot în bazin scurt, de la Kazan, Rusia, scrie Agerpres.

Glinţă (CS Dinamo) a fost cronometrat cu timpul de 22 sec 74/100, nou record naţional, fiind devansat de rusul Kliment Kolesnikov, 22 sec 47/100, şi de italianul Michele Lamberti, 22 sec 65/100.

În serii, Glinţă a fost înregistrat cu al şaselea timp, 23 sec 23/100, iar în semifinală tot cu al şaselea, 23 sec 13/100.

Aceasta este a treia medalie de bronz a lui Glinţă la Europenele în bazin scurt, după cele obţinut la 100 m spate în 2017 la Copenhaga şi 2019 la Glasgow.

Anul acesta, Glinţă a câştigat aurul la Europene (bazin olimpic), tot în proba de 100 m spate.

Miercuri, Vlad Stancu a fost cronometrat cu al 12-lea timp la 1.500 m liber, 14 min 55 sec 74/100, fiind a doua rezervă din finală. Stancu (16 ani) a stabilit noi recorduri naţionale la 16, 17 şi 18 ani.