2021-09-24 05:55

Rezultatele din preliminariile Cupei Mondiale Brazilia 2014

 |  09:01
Rezultatele din preliminariile Cupei Mondiale Brazilia 2014

Vineri au avut loc mai multe meciuri în preliminariile Cupei Mondiale din 2014. Iată în continuare rezultatele înregistrate în partidele din zona Europa şi clasamentele din grupe.

Grupa A

Croaţia - Belgia 1-2

Au marcat: Kranjcar '83 / Lukaku '15, '38

Ţara Galilor - Macedonia 1-0

A marcat: Church '67

Clasament

1. Belgia - 25 puncte (calificată)

2. Croaţia - 17 puncte

3. Serbia - 11 puncte

4. Ţara Galilor - 9 puncte

5. Scoţia - 8 puncte

6. Macedonia - 7 puncte

În ultima etapă a grupei A, programată marţi, se vor disputa meciurile Serbia - Macedonia, Scoţia - Croaţia şi Belgia - Ţara Galilor.

Grupa B

Armenia - Bulgaria 2-1

Au marcat: Ozbiliz '45+1, Movsisyan '87 / Popov '61

Malta - Cehia 1-4

Au marcat: Mifsud '47 / Hubschman '3, Lafata '34, V. Kadlec '51, Pekhart '90

Danemarca - Italia 2-2

Au marcat: Bendtner '45+1, '79 / Osvaldo '28, Aquilani '90+1

Clasament

1. Italia - 21 puncte (calificată)

2. Bulgaria - 13 puncte

3. Danemarca - 13 puncte

4. Cehia - 12 puncte

5. Armenia - 12 puncte

6. Malta - 3 puncte.

În ultima etapă a grupei B, programată marţi, se vor disputa meciurile Danemarca - Malta, Bulgaria - Cehia şi Italia - Armenia.

Grupa C

Insulele Feroe - Kazahstan 1-1

Au marcat: Hansson '41 / Finoncenko '55

Germania - Irlanda 3-0

Au marcat: Khedira '12, Schürrle '58, Özil '90+2

Suedia - Austria 2-1

Au marcat: Olsson '56, Ibrahimovici '86 / Harnik '29

Clasament

1. Germania - 25 puncte (calificată)

2. Suedia - 20 puncte

3. Austria - 14 puncte

4. Irlanda - 11 puncte

5. Kazahstan - 5 puncte

6. Insulele Feroe - 1 punct.

În ultima etapă a grupei C, programată marţi, se vor disputa meciurile Irlanda - Kazahstan, Suedia - Germania şi Insulele Feroe - Austria.

Grupa D

Andorra - România 0-4

Au marcat: Keşeru '42, Stancu '53, Torje '63 (penalti), Lazăr '85

Estonia - Turcia 0-2

Au marcat: Umut Bulut '22, Burak Yilmaz '47

Olanda - Ungaria 8-1

Au marcat: Van Persie '16, '44, '53, Strootman '25, Lens '38, Devecseri '65 (autogol), Van der Vaart '86, Robben '90 / Dzsudzsak '47 (penalti)

Clasament

1. Olanda - 25 puncte (calificată)

2. Turcia - 16 puncte

3. România - 16 puncte

4. Ungaria - 14 puncte

5. Estonia - 7 puncte

6. Andorra - 0 puncte.

În ultima etapă a grupei D, programată marţi, se vor disputa meciurile Ungaria - Andorra, România - Estonia şi Turcia – Olanda, transmite Mediafax.

Grupa E

Albania - Elveţia 1-2

Au marcat: Salihi '89 (penalti) / Shaqiri '47, M. Lang '78

Islanda - Cipru 2-0

Au marcat: Sigthorsson '60, Sigurdsson '76

Slovenia - Norvegia 3-0

A marcat: Novakovici '13, '15, 49

Clasament

1. Elveţia - 21 puncte (calificată)

2. Islanda - 16 puncte

3. Slovenia - 15 puncte

4. Norvegia - 11 puncte

5. Albania- 10 puncte

6. Cipru - 4 puncte.

În ultima etapă a grupei E, programată marţi, se vor disputa meciurile Cipru - Albania, Norvegia - Islanda şi Elveţia - Slovenia.

Grupa F

Azerbaidjan - Irlanda de Nord 2-0

Au marcat: Dadaşov 58, Şukurov '90+5

Luxemburg - Rusia 0-4

Au marcat: Samedov '9, Faizulin '39, Gluşakov '45+2, Kerjakov '73

Portugalia – Israel 1-1

Au marcat : Ricardo Costa ’26 pentru Portugalia, respectiv Eden Ben Basat ’85, pentru Israel.

Clasament

1. Rusia - 21 puncte

2. Portugalia - 18 puncte

3. Israel - 13 puncte

4. Azerbaidjan - 8 puncte

5. Irlanda de Nord - 6 puncte

6. Luxemburg - 6 puncte.

În ultima etapă a grupei F, programată marţi, se vor disputa meciurile Portugalia - Luxemburg, Azerbaidjan - Rusia şi Israel - Irlanda de Nord.

Grupa G

Lituania - Letonia 2-0

Au marcat: Cernych '7, Mikoliunas '68

Bosnia-Herţegovina - Liechtenstein 4-1

Au marcat: Dzeko '27, '39, Misimovici '34, Ibisevici '38 / Hasler '61

Grecia - Slovacia 1-0

A marcat: Skrtel '44 (autogol)

Clasament

1. Bosnia-Herţegovina - 22 puncte

2. Grecia - 22 de puncte

3. Slovacia - 12 puncte

4. Lituania - 11 puncte

5. Letonia - 7 puncte

6. Liechtenstein - 2 puncte.

În ultima etapă a grupei G, programată marţi, se vor disputa meciurile Grecia - Liechtenstein, Lituania - Bosnia-Herţegovina şi Letonia - Slovacia.

Grupa H

Republica Moldova - San Marino 3-0

Au marcat: Frunză '55, Sidorenco '59, '89

Ucraina - Polonia 1-0

A marcat: Iarmolenko '64

Anglia - Muntenegru 4-1

Au marcat: Rooney '48, Boskovici '62 (autogol), Townsend '78, Sturridge '90+3 (penalti) / Damjanovici '71

Clasament

1. Anglia - 19 puncte

2. Ucraina - 18 puncte

3. Muntenegru - 15 puncte

4. Polonia - 13 puncte

5. Republica Moldova - 8 puncte

6. San Marino - 0 puncte.

În ultima etapă a grupei H, programată marţi, se vor disputa meciurile Anglia - Polonia, Muntenegru - Republica Moldova şi San Marino - Ucraina.

În grupa I, partida Spania - Belarus a început la ora 23.00, iar în ultima etapă, marţi, se vor disputa meciurile Spania - Georgia şi Franţa - Finlanda.


Aparut in Puterea24 / Ultima modificare in data de: 2013-10-12



Parerea ta...

Doresc sa comentez



PUBLICITATE


Ultimele stiri


PUBLICITATE