2024-04-19 17:42

O nouă MEDALIE pentru România la Jocurile Paralimpice de la Tokyo

|  14:24

Alex Bologa a câștigat vineri medalia de bronz la categoria -60 kg din cadrul competiţiei de judo de la Jocurile Paralimpice de la Tokyo.

Sportivul nostru l-a învins în confruntarea pentru locul trei pe Sherzod Namozov, din Uzbekistan. Anterior, românul a trecut de japonezul Takaaki Hirai şi apoi a fost învins de azerul Vugar Shirinli, în semifinale.

Alex Bologa mai deține în palmares o medalie de bronz câştigată la Jocurile Paralimpice din 2016, la Rio de Janeiro.

Tot vineri, Eduard Novak, actualul ministru al Tineretului şi Sportului, a obţinut medalia de argint în proba de urmărire individuală 4000 m.

Aparut in Puterea24 / Ultima modificare in data de: 2021-08-27

In legatura cu acest articol...

Ministru medaliat la TOKYO! Eduard NOVAK a câștigat ARGINTUL în proba de urmărire individuală 4.000 m, la Jocurile Paralimpice