2024-04-19 00:42

Liga 1: Derby-ul etapei, terminat la egalitate după un penalty ratat. FCSB-CSU Craiova, scor 0-0

|  22:33

FCSB și CSU Craiova au terminat la egalitate, scor 0-0, derby-ul etapei 29 din Liga 1, la capătul unui meci spectaculos, din care nu a lipsit inclusiv un penalty ratat.

Momentul culminant al confruntării s-a petrecut în minutul 62, când Andrei Vlad a apărat penalty-ul executat tehnic, lângă bară, însă fără forță, de către Alex Cicâldău.

Meciul a avut și alte momente tensionate, atât antrnorul FCSB, Toni Petrea, cât și preparatorul fizic, Thomas Neubert, fiind sancționați cu câte un cartonaș galben, după mai multe ieșiri nervoase ale celor doi.

CS Universitatea Craiova a fost echipa mai vie timp de 75 de minute. A ratat ocaziile mai importante, lovindu-se de fiecare dată de Andrei Vlad, întors cu un moral excelent de la Europeanul de tineret.

În ultimele 15 minute, FCSB a presat și a fost foarte aproape de a deschide scorul, prin ocazia uriașă a lui Florin Tănase.