2024-04-24 15:32

A învins, dar n-a convins! Simona e în optimi la Roma

|  15:47

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1 la turneul de la Roma, a învins-o, miercuri, scor 6-3, 6-4, pe italianca Jasmine Paolini, locul 99 WTA, beneficiară a unui wild card, și s-a calificat în optimile competiției de categorie Premier, unde a fost finalistă în 2017 şi 2018.

Paolini, 24 de ani, de doar 1,60 metri înălţime, a început pe repede înainte meciul şi a fost la un punct de 3-0, cu un break în ghemul secund. Halep și-a revenit la timp și a egalat la 2, dar a pierdut imediat pe propriul serviciu. A revenit din nou în joc, de data aceasta mult mai serios și a câştigat patru ghemuri la rând şi și-a adjudecat setul după 36 de minute.

În setul al doilea, sportiva din Cizmă a repetat jocul bun din startul meciului și a mers cap la cap cu mult mai valoroasa ei adversară până la 4-4. Halep a făcut 5-4 la zero, iar apoi 6-4 şi o oră şi 23 de minute de joc.

Calificarea în optimi este recompensată cu un premiu de 19.355 euro şi cu 105 puncte WTA. În optimi, Halep va evolua cu învingătoarea dintre Daiana Iastremska din Ucraina, locul 29 WTA, şi americanca Amanda Anisimova, locul 27 WTA.

Pentru Simona Halep, acesta este al doilea turneu la care participă de la reluarea competiţiilor după pauza cauzată de pandemia de coronavirus. Ea a câştigat, la 16 august, turneul de la Praga.