2024-04-20 05:38

Victorie importantă pentru Dinamo în EHF European League

|  20:42

Campioana României la handbal masculin, CS Dinamo Bucureşti, a bifat a doua sa victorie în Grupa B în EHF European League, scor 32-30 (16-15) cu echipa slovacă Tatran Presov, vineri, în Sala Dinamo, într-un meci restant din etapa a treia.

Dinamo a condus cu 7-3 (minutul 13), după care a avut chiar un avans de cinci goluri pe tabelă, 10-5 (19), dar la pauză diferenţa a fost minimă, 16-15. Meciul a fost echilibrat în partea secundă, dar Dinamo a reuşit să ia un avans de trei goluri, 27-24 (48). Tatran a egalat, 27-27, iar apoi s-a mers cap al cap până la 29-29. Dinamo a înscris trei goluri la rând şi şi-a asigurat astfel victoria (32-30).

Pentru Dinamo au marcat Ante Kuduz 7 goluri, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 7, Valentin Ghionea 8, Mihai Asoltanei 4, Amine Bannour 2, Rome Antonio Diogo Hebo 2, Javier Humet Gaminde 2.

Golurile echipei din Presov au fost înscrise de Pedro Souza Pacheco 7, Roman Ţarapkin 5, Oliver Rabek 4, Nuno Santos 4, Pavel Caballero Hernandez 6, David Michalka 3, Nino Grzentic 1.Clasament1. Fuchse Berlin 10 puncte (6 jocuri)