2024-04-18 07:50

Handbal masculin: CSM București ratează calificarea în Final Four al Ligii Campionilor

|  19:53

Echipa feminină de handbal CSM București a ratat calificarea în Final 4-ul Ligii Campionilor, după ce a pierdut în dublă manșă, confruntarea cu CSKA Moskova, în sferturile de finală ale competiției, informează Mediafax.

După ce câștigaseră meciul de la București cu 5 goluri avans, scor 32-27, CSM București a pierdut duminică la aceeași diferență, 24-19 (12-11), și a pierdut calificarea din cauza numărului de goluri mai mic, marcat în deplasare.

Tigroaicele au făcut o primă repriză destul de bună, scorul la pauză fiind 12-11. În partea secundă, CSM București a suferit mult în faza de atac, ratând nepermis de multe ocazii de a marca.

Rusoaicele au dus diferența la 5 goluri destul de repede, la 18-15 acestea având deja avantajul necesar calificării. Pe fondul ratărilor pe bandă rulantă a româncelor, care au marcat 5 goluri în 25 de minute gazdele au ajuns și la 8 goluri avans, 22-14, cu 5-6 minute înainte de final.

Apoi au păstrat un avans constant de 6-7 goluri. Cu două minute și jumătate rămase de jucat, CSM s-a apropiat la 5 goluri, 23-18, și apoi la 4, 23-19, după o paradă a lui Grubisic.

Rusoaicele au marcat cu 80 de secunde înainte de final, însă CSM nu a mai izbutit să arunce la poartă, scorul final fiind 24-19, care a consfințit calificarea echipei ruse în Final 4.