2024-04-19 23:22

Handbal masculin: CSM București, ELIMINATĂ din EHF European Cup

|  20:27

CSM Bucureşti a fost eliminată din competiţia masculină de handbal EHF European Cup, după ce a fost învinsă dramatic de AEK Atena HC, cu scorul de 29-23 (14-9), duminică, la Atena, în manşa a doua a optimilor de finală.

CSMB câştigase pe teren propriu la doar cinci goluri, cu 28-23.

AEK a dominat jocul de la un capăt la altul, în prima repriză având chiar avantaj de şase goluri, 11-5, 13-7, 14-8, pentru ca la pauză diferenţa să fie de cinci goluri, 14-9.

CSM a reuşit să se apropie la două goluri în partea secundă, 19-17 (min. 47), dar AEK şi-a mărit din nou avansul la şase goluri pe final (27-21, 28-22), câştigând cu 29-23, ultimul gol fiind înscris de Mylonas, când mai erau 18 secunde de joc, transmite Agerpres.

Golurile ''tigrilor'' au fost marcate de Raul Nantes Campos 12, Srdjan Predragovic 4, Alexandru Mihai Tărîţă 4, Nicolae Cristian Ungureanu 2, Chike Osita Onyejekwe 1, Henrique Selicani Teixeira 1.

Portarul Jakub Krupa a încheiat cu 12 mingi apărate (procentaj 33%).

Pentru AEK au înscris Christodoulos Mylonas 7 goluri, Ignacio Plaza Jimenez 3, Evangelos Arampatzis 3, Charalampos Dompris 3, Luis Jimenez Reina 2, Patrick Andre Toniazzo Lemos 2, Marin Buneta 1, Dimitrios Tziras 4, Ignacio Moya Florido 1, Tomislav Nuic 1, Andreas Arapakopoulos 1, Christos Kederis 1.

Portarul austriac Thomas Bauer a avut 20 de mingi apărate la AEK (procentaj 47%).

Au arbitrat francezii Yann Carmaux şi Julien Mursch, iar delegat EHF a fost grecul Stepan Partemian.

România va avea totuşi o reprezentantă în sferturi, pe Minaur Baia Mare, care a câştigat ambele partide din optimi cu Donbas Mariupol, 24-23 şi 34-26, ambele pe teren propriu.