2024-04-19 05:25

Am jucat ca niciodată, am pierdut ca întotdeauna! România, eșec la limită împotriva campioanei mondiale Olanda

|  18:23

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă la limită de campioana mondială Olanda, scor 30-31 (14-17), în primul meci din Grupa Principală II, la Campionatul Mondial din Spania. Tricolorele au reuşit un meci solid și totodată spectaculos, însă pe final au cedat la diferență de doar un gol.

Fetele noastre au început în forță, iar în minutul 11 aveau 7-5 pe tabelă, însă batevaele a revenit în avantaj în minutul 18 (11-10), iar până la finalul reprizei secunde diferența s-a majorat la trei goluri, 17-14. În partea a doua, olandezele au preluat controlul și s-au desprins chiar la 5 goluri (21-16). România a revenit spectaculos și a reușit să restabilească egalitatea în ultimele minute de joc, în minutul 56, Laslo egalând pe tabelă, 29-29. România putea chiar să câștige, dar portărița Tess Wester a reușit trei parade. În final, la 30-30, campioana mondială a fost cea care a avut ultimul cuvânt de spus, Malestein a marcat golul victoriei.

Principalele marcatoare tricolore au fost Laslo 6 goluri, Pintea 5, Ostase , Rotaru 4.

În urma rezultatului, Olanda adună 5 puncte, iar România rămâne cu 2.

În grupa II se joacă, tot joi, meciurile dintre Norvegia - Puerto Rico şi Kazakhstan - Suedia.

România va juca următoarele meciuri cu Puerto Rico (sâmbătă), şi cu Suedia (luni).

Tricolorele s-au calificat în Grupa Principală II după ce au încheiat pe locul 2 în grupa preliminară C, în urma rezultatelor: 39-11 cu Iran, 38-17 cu Kazakhstan şi 22-33 cu Norvegia.

Meciurile din cele patru grupe principale se joacă până în 13 decembrie. Primele două clasate în aceste grupe se vor califica în sferturile de finală, care vor avea loc în 14-15 decembrie, iar câştigătoarele vor evolua în semifinale, în 17 decembrie. Finalele pentru medalii sunt programate în 19 decembrie.