2020-10-22 03:43

Tricolorii lui Mirel Rădoi, VICTORIE uriașă în fața Austriei

|  23:51

România a realizat unul dintre cele mai importante rezultate din ultimii ani, învingând Austria în deplasare, pe pe Wörthersee Stadion din Klagenfurt, etapa a doua a grupelor Ligii Naţiunilor. Tricolorii conduși de selecționerul Mirel Rădoi s-au impus cu 3-2, după ce au condus cu 1-0 și 3-1.

Romania a reusit sa deschida scorul dupa numai 3 minute prin Denis Alibec. Atacantul Astrei a fructificat cu piciorul stang o pasa primita de la Florinel Coman. Austria a ratat sansa egalarii in minutul 9, lovitura de cap a lui Hinteregger lovind bara transversala a portii lui Tatarusanu.

In cele din urma, echilibrul a fost restabilit in minutul 17, Baumgartner inscriind in poarta Romaniei dupa o serie de greseli de marcaj ale fundasilor romani.

Startul reprizei secunde apartine tot Romaniei. La o faza fixa, in minutul 51, mingea ajunge la Dragos Grigore, care marcheaza cu usurinta din 6 metri. E primul gol al fundasului la nationala, chiar in ziua in care implineste 34 de ani.

Minutul 70 aduce golul 3 al Romaniei, marcat de Alex Maxim, care a facut un presing inspirat, dupa care l-a lobat pe portarul advers.

Austriecii reduc din diferenta in minutul 80, prin Onisiwo, aducand un plus de dramatism pentru finalul de meci.