2024-04-25 10:22

România, VICTORIE dramatică în fața Macedoniei de Nord

|  23:45

Nationala Romaniei a debutat joi seara in preliminariile CM 2022, intr-un meci de infarct pe teren propriu contra Macedoniei de Nord. Obiectivul tricolorilor e sa duca tara noastra la un Campionat Mondial pentru prima data din 1998 incoace

Florin Tanase fructifica o pasa perfecta primita de la Chiriches și înscrie primul gol al serii, urmat în minutul 50 de Mihaila care patrunde pe flancul stang si suteaza superb cu dreptul, de la 25 de metri, imparabil pentru portarul advers.

Desi a condus cu 2-0 si parea sa aiba meciul sub control, Romania s-a trezit egalata in decurs de numai doua minute.

Salvator a fost in cele din urma Ianis Hagi, in minutul 85, care a marcat golul decisiv, stabilind scorul final, 3-2 pentru tricolori.

Mirel Rădoi și-a făcut apariția în vestiar cu două ore înaintea meciului cu Macedonia de Nord. Negativ la testările de ieri și azi, selecționerul a păstrat secretul și a apărut direct la stadion pentru o explozie de motivație în vestiar.