2022-08-15 22:16

PROGRAMUL Ligii 1. În premieră fără Dinamo, dar cu VAR!

 |  16:49
PROGRAMUL Ligii 1. În premieră fără Dinamo, dar cu VAR!

Sezonul 2022-2023 al Superligii va avea la start 16 echipe, va fi în premieră fără Dinamo, va începe pe 16 iulie şi va beneficia, în premieră, de sistemul VAR (Video Assistent Referee). Programul competiţional al Superligii la fotbal s-a stabilit, vineri, în urma unei trageri la sorţi. În prima etapă, campioana CFR Cluj va înfrunta Rapidul, în Gruia. O altă premieră o reprezintă întreruperea campionatului în intervalul 13 noiembrie – 3 decembrie, perioadă în care se desfăşoară Campionatul Mondial de fotbal din Qatar.

După cele 30 de etape din sezonul regular, primele şase echipe clasate vor intra în play-off (sister tur-retur), iar ultimele zece vor disputa play-out-ul (doar meciuri tur).

Programul turului Superligii:

Etapa 1, 16 iulie

Petrolul – FC Voluntari;

FC Argeş – UTA Arad;

Universitatea Craiova – Sepsi;

FCSB – Universitatea Cluj;

CFR Cluj – FC Rapid;

Farul Constanţa – U Craiova 1948

Hermannstadt – CS Mioveni;

FC Botoşani – Chindia Târgovişte;

Etapa a 2-a, 23 iulie

UTA Arad – Petrolul;

Sepsi – FC Argeş;

Universitatea Cluj – Universitatea Craiova;

FC Rapid – FCSB;

U Craiova 1948 – CFR Cluj;

CS Mioveni – Farul Constanţa;

Chindia Târgovişte – Hermannstadt; 

FC Voluntari – FC Botoşani;

Etapa a 3-a, 30 iulie

Petrolul – Sepsi; 

FC Argeş – Universitatea Cluj;

Universitatea Craiova – FC Rapid;

FCSB – U Craiova 1948;

CFR Cluj – CS Mioveni;

Farul Constanţa – Chindia Târgovişte; 

Hermannstadt – FC Botoşani; 

FC Voluntari – UTA Arad;

Etapa a 4-a, 6 august

Universitatea Cluj – Petrolul;

FC Rapid – FC Argeş;

U Craiova 1948 – Universitatea Craiova;

CS Mioveni – FCSB;

Chindia Târgovişte – CFR Cluj;

FC Botoşani – Farul Constanţa;

Sepsi – UTA Arad;

Hermannstadt – FC Voluntari;

Etapa a 5-a, 13 august

Petrolul – FC Rapid; 

FC Argeş – U Craiova 1948; 

Universitatea Craiova – CS Mioveni; 

FCSB – Chindia Târgovişte; 

CFR Cluj – FC Botoşani; 

UTA Arad – Universitatea Cluj;

Farul Constanţa – Hermannstadt; 

FC Voluntari – Sepsi;

Etapa a 6-a, 20 august

U Craiova 1948 – Petrolul;

CS Mioveni – FC Argeş;

Chindia Târgovişte – Universitatea Craiova;

FC Botoşani – FCSB;

FC Rapid – UTA Arad;

Hermannstadt – CFR Cluj;

Universitatea Cluj – Sepsi; 

Farul Constanţa – FC Voluntari;

Etapa a 7-a,  27 august

Petrolul – CS Mioveni;

FC Argeş – Chindia Târgovişte; 

Universitatea Craiova – FC Botoşani;

UTA Arad – U Craiova 1948;

FCSB – Hermannstadt;

Sepsi – FC Rapid;

CFR Cluj – Farul Constanţa;

FC Voluntari – Universitatea Cluj;

Etapa a 8-a, 31 august

Chindia Târgovişte – Petrolul;

FC Botoşani – FC Argeş;

CS Mioveni – UTA Arad;

Hermannstadt – Universitatea Craiova;

U Craiova 1948 – Sepsi; 

Farul Constanţa – FCSB; 

FC Rapid – Universitatea Cluj; 

CFR Cluj – FC Voluntari;

Etapa a 9-a, 3 septembrie

Petrolul – FC Botoşani; 

UTA Arad – Chindia Târgovişte; 

FC Argeş – Hermannstadt; 

Sepsi – CS Mioveni; 

Universitatea Craiova – Farul Constanţa;

Universitatea Cluj – U Craiova 1948; 

FCSB – CFR Cluj

FC Voluntari – FC Rapid

Etapa a 10-a, 10 septembrie

Hermannstadt – Petrolul; 

FC Botoşani – UTA Arad; 

Chindia Târgovişte – Sepsi; 

Farul Constanţa – FC Argeş;

CS Mioveni – Universitatea Cluj;

CFR Cluj – Universitatea Craiova;

U Craiova 1948 – FC Rapid;

FCSB – FC Voluntari;

Etapa a 11-a, 17 septembrie

Petrolul – Farul Constanţa;

UTA Arad – Hermannstadt; 

Sepsi – FC Botoşani; 

Universitatea Cluj – Chindia Târgovişte;

FC Argeş – CFR Cluj; 

FC Rapid – CS Mioveni; 

Universitatea Craiova – FCSB; 

FC Voluntari – U Craiova 1948;

Etapa a 12-a, 1 octombrie

CFR Cluj – Petrolul; 

Farul Constanţa – UTA Arad; 

Hermannstadt – Sepsi; 

FC Botoşani – Universitatea Cluj; 

Chindia Târgovişte – FC Rapid; 

FCSB – FC Argeş;

CS Mioveni – U Craiova 1948; 

Universitatea Craiova – FC Voluntari;

Etapa a 13-a, 8 octombrie

Petrolul – FCSB; 

UTA Arad – CFR Cluj; 

Sepsi – Farul Constanţa;

Universitatea Cluj – Hermannstadt; 

FC Rapid – FC Botoşani; 

U Craiova 1948 – Chindia Târgovişte; 

FC Argeş – Universitatea Craiova 

FC Voluntari – CS Mioveni;

Etapa a 14-a, 15 octombrie

Universitatea Craiova – Petrolul; 

FCSB – UTA Arad;

CFR Cluj – Sepsi; 

Farul Constanţa – Universitatea Cluj;

Hermannstadt – FC Rapid; 

FC Botoşani – U Craiova 1948; 

Chindia Târgovişte – CS Mioveni;

FC Argeş – FC Voluntari;

Etapa a 15-a, 22 octombrie

Petrolul – FC Argeş;

UTA Arad – Universitatea Craiova;

Sepsi – FCSB;

Universitatea Cluj – CFR Cluj;

FC Rapid – Farul Constanţa;

U Craiova 1948 – Hermannstadt; 

CS Mioveni – FC Botoşani; 

FC Voluntari – Chindia Târgovişte.

 


Aparut in Puterea24 / Ultima modificare in data de: 2022-07-01



Parerea ta...

Doresc sa comentez



PUBLICITATE


Ultimele stiri


PUBLICITATE