2024-04-25 01:06

Performanță obținută de Cristi Chivu chiar de ziua sa

|  20:56

Echipa de tineret a clubului Inter Milano, antrenată de Cristi Chivu, a învins, miercuri, cu scorul de 4-2, formaţia Viktoria Plzen și a obținut calificarea în play-off-ul UEFA Youth League. Victoria a însemnat cadoul perfect pentru tehnicianul român, el împlinind 42 de ani chiar în ziua meciului.

Meciul a contat pentru grupa C din UEFA Youth League şi s-a disputat la San Giovanni, pe Stadio Ernesto Breda. Inter s-a impus cu 4-2, prin golurile semnate de atacantul bulgar Nikola Iliev, în minutele 23, 34, 65 şi, 77. Golurile oaspeţilor au fost înscrise de Fontanarosa - minutul 54, autogol, şi Dabani - minutul 85.

După cinci etape din faza grupelor, Inter Milano se află pe locul secund în grupă, cu 7 puncte, la şase puncte de lider, FC Barcelona.