2024-04-19 21:08

JO 2020 TOKYO. Brazilia, campionă olimpică la fotbal după ce a învins Spania cu 2-1

|  17:46

Selecţionata masculină de fotbal a Braziliei şi-a apărat cu succes titlul olimpic cucerit în 2016, la Rio, reuşind să învingă cu scorul de 2-1 după prelungiri reprezentativa Spaniei, în finala JO 2020, disputată sâmbătă la Yokohama, informează Agerpres.

Selecao a deschis scorul prin Matheus Cunha, în finalul primei reprize (45+2), însă ibericii au restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Mikel Oyarzabal (61).

Golul victoriei brazilienilor a fost marcat în minutul 108 de Malcom, fostul jucător al lui FC Barcelona.

Graţie acestui succes, căpitanul reprezentativei Braziliei, Dani Alves (43 ani) şi-a adăugat al 43-lea trofeu în palmaresul său deja excepţional.

Pentru fotbalul spaniol, aceasta este a treia medalie olimpică de argint, după cele cucerite la JO de la Antwerp (1920) şi Sydney (2000).

Medalia de bronz a fost cucerită de Mexic, care a învins vineri Japonia (3-1) în meciul pentru locul al treilea.