2024-04-25 18:28

FCSB, eliminată la penalty de Șahtior Karagandy, în Europa Conference League

|  20:40

FCSB a fost eliminată din Europa Conference League, după ce a fost învinsă de Șahtior Karagandy cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare, joi, în manşa secundă a turului al doilea preliminar, pe Stadionul ″Vazghen Sargsian″⁣ din Erevan.

n timpul reculamentar, echipa kazahă s-a impus cu 2-1 (1-0, 2-1).

Mihail Gabîşev (11) a marcat pentru gazde, după o eroare a portarului Andrei Vlad. Florinel Coman a restabilit egalitatea în min. 76, dar kazahii au dat lovitura în minutele adiţionale, prin Aidos Tatîbaev (90+1).

FCSB a câştigat cu 1-0 meciul din prima manşă, pe Arena Naţională.

Din acest sezon nu mai este valabilă regula dublării golurilor marcate în deplasare, la scor egal la finalul partidei retur urmând să se dispute prelungiri, iar dacă egalitatea persistă să se execute lovituri de departajare.

Șahtior Karagandy va juca în turul al treilea preliminar contra formaţiei ucrainene Kolos Kovalivka (locul 4 în campionatul trecut).