2024-04-24 10:27

CEHIA învinge surprinzător OLANDA, cu 2-0 (0-0), și se califică în sferturile EURO 2020

|  21:22

Echipa de fotbal a Cehiei a produs o mare surpriză la EURO 2020, prin victoria în faţa formaţiei Olandei, cu scorul de 2-0 (0-0), duminică seara, pe Puskas Arena din Budapesta, în optimile de finală ale competiţiei.

Cehia a făcut un meci aproape perfect şi s-a impus prin golurile marcate de Tomas Holes (68) şi Patrik Schick (80), în faţa unei echipe care impresionase în grupe, informează Agerpres.

Batavii au dezamăgit în acest meci, în care în repriza secundă practic nu au existat, în condiţiile în care au jucat în zece din min. 56, neavând în cele 98 de minute jucate niciun şut pe poartă.

Cehia, campioană euroepană în 1976 (Cehoslovacia) şi vicecampioană europeană în 1996, va juca în sferturi contra Danemarcei, pe 3 iulie, la Baku.