2020-11-29 16:07

Viorel Simion este noul campion IBF Intercontinental la categoria pană

|  08:29

Florentin Dincă

Viorel Simion a pus mâna pe centura IBF Intercontinental la categoria pană, după ce l-a învins la puncte, vineri noapte, pe belgianul Alexander Miskirtchian, într-un meci desfășurat pe durata a 12 reprize la gală profesionistă desfășurată la Circul Globus din București.

Pugilistul român a dominat clar lupta cu Miskirtchian, dovadă că decizia, în unanimitate, din partea celor trei arbitri-judecători, a fost una netă: 120-107, 117-110, 118-109. Belgianul cu origini georgiene a fost penalizat cu un punct în penultima repriză, pentru țineri repetate.

Simion (34 ani) și-a trecut în palmares a 20-a victorie la profesioniști și s-a apropiat de un meci pentru titlul mondial cu englezul Lee Selby, deținătorul titlului IBF al categoriei și cel care i-a produs lui Simion singura înfrângere, în 2013, în meci pentru titlul WBC International. La rândul său, Alexander Miskirtchian (30 ani) are acum un bilanț la profesioniști de 26 victorii, 5 înfrângeri, un meci egal.

În gala Careul de Ași, greii români Cristian Ciocan și Bogdan Dinu au obținut victorii rapide, în prima repriză, prin KO. Daniel Buciuc, Daniel Bădulescu și Cezar Juratoni au obținut și ei victorii înainte de limită, într-o gală în care doar două meciuri s-au încheiat după numărul de reprize prevăzut, cel al lui Viorel Simion și cel al lui Eronim Arădoaie. Bădulescu și Buciuc au câștigat la debutul lor la profesionism, potrivit Agerpres. Ciocan a bifat a 19-a victorie (4 înfrângeri), în fața britanicului Sprott, un pugilist experimentat (41 ani), care acum are 42 de victorii și 26 înfrângeri, ultimele patru înainte de limită. Cezar Juratoni a ajuns şi el la a patra victorie în tot atâtea meciuri, Eronim Arădoaie a bifat-o pe a doua, iar Bogdan Dinu a obținut-o pe a 15-a din tot atâtea meciuri, în fața unui adversar redutabil, croatul Marino Goles având 20 de victorii și 6 eșecuri.

REZULTATELE GALEI "CAREUL DE AŞI"

Categoria superușoară David Theroux (Canada) b. KO tehnic r.2 Gyula Vajda (Ungaria)

Categoria superușoară Daniel Buciuc (România) b. KO tehnic r.2 Attila Horvath (Ungaria)

Categoria semimijlocie Daniel Bădulescu (România) b. KO tehnic r.1 Antal Racz (Ungaria)

Categoria semimijlocie Eronim Arădoaie (România) b. p. Kamil Wybraniec (Polonia)

Categoria grea Cezar Juratoni (România) b. KO tehnic r.3 Gabor Farkas (Ungaria)

Categoria grea Adrian Granat (Suedia) b. ab. adversarului r.6 Samir Kurtagic (Austria)

Categoria grea Christian ''Hammer'' Ciocan (România) b. KO r.1 Michael Sprott (Marea Britanie)

Categoria grea Bogdan Dinu (România) b. KO r.1 Mario Goles (Croația)

Categoria pană, titlu IBF Intercontinental Viorel Simion (România) b. p. Alexander Miskirtchian (Belgia)