2024-04-24 19:44

Pugilista Maria Claudia Nechita, la un pas de o MEDALIE ISTORICĂ la Olimpiadă

|  15:30

Pugilista Maria Claudia Nechita s-a calificat luni în sferturile turneului de box la categoria sub 57 de kilograme din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Maria Claudia Nechita a învins-o, în optimi, prin decizie 5-0, pe somaleza Ramla Ali. Ea devine prima pugilistă din România care obține o victorie la Jocurile Olimpice.

Nechita se află acum la o singură victorie distanță de o medalie la JO 2020 (bronz).  În sferturi, românca o va întâlni pe japoneza Sena Irie sau pe sportiva tunisiană Khouloud Hlimi Ep Moulahi.

Tot luni, Cosmin Petre Gîrleanu a fost eliminat din păcate în primul tur al turneului olimpic de box, la categoria sub 52 de kilograme. El a fost învins, la puncte, prin decizie 5-0, de bulgarul Daniel Panev Asenov.

Aparut in Puterea24 / Ultima modificare in data de: 2021-07-26

In legatura cu acest articol...

David Popovici, după calificarea în finală: Acum 4-5 luni nici nu mă gândeam la o finală olimpică la 200 m liber

Jocurile Olimpice: Mihaela Buzărnescu eliminată în turul al II-lea